WYBIELANIE

Wybielanie zębów

Zabieg polegający na rozjaśnieniu barwy zębów o kilka tonów przy użyciu środków chemicznych i lasera

Proces wybielania zębów poprzedza zawsze konsultacja, podczas której lekarz stomatolog przeprowadza wywiad oraz badanie całej jamy ustnej, które ma ujawnić ewentualne ubytki w uzębieniu. Zdrowe zęby i dziąsła warunkują pożądany efekt ich wybielania. Przede wszystkim należy usunąć osad i kamień, a także zadbać o to, by wszystkie wypełnienia były odpowiednio szczelne a zęby bez ubytków. Metody te dobiera się indywidualnie w zależności od przyczyn i rodzaju przebarwień, a efekty uzyskuje się w różnym czasie.

Metoda gabinetowa laserem – Lasotronix

W naszym gabinecie stosujemy wybielanie zębów z wykorzystaniem lasera.

Najpierw zabezpieczamy dziąsła pacjenta żelem, w celu ochrony przed działaniem środka wybielającego. Po utwardzeniu żelu lampą UV, nakładamy preparat wybielający z  zawartością nadtlenku wodoru. Ostatnim krokiem jest naświetlanie zębów  światłem emitowanym przez laser. W tym procesie dochodzi do rozpadu nadtlenku wodoru oraz wniknięcia w szkliwo i zębinę związków odpowiadających za wybielenie przebarwień na zębach.

Wybielanie laserowe trwa od 30 minut do godziny i realizowane jest w ciągu jednej wizyty. Efekty utrzymują się do 2 lat.

Metoda nakładkowa w domu pacjenta

Nakładkowe wybielanie zębów składa się z dwóch etapów: gabinetowego i domowego. Na pierwszej wizycie wykonujemy wycisk dwóch łuków zębowych, aby na ich podstawie przygotować służące do wybielania nakładki.

W domu pacjent samodzielnie nakłada je na zęby według zaleceń i nosi przez określony czas każdego dnia przez ok. 2 tygodnie.

Pasty wybielające

Oferta past wybielających jest ogromna, różnią się one konsystencją, składnikami aktywnymi oraz kolorem a to wpływa na rodzaj działania pasty. Obecnie rozróżniamy pasty wybielające o działaniu ściernym, enzymatycznym oraz z nadtlenkami. Dobieramy je do do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Ma to ogromny wpływ na efekt końcowy i poziom satysfakcji z zabiegu.

Warunkiem utrzymania prawidłowego efektu po wybielaniu jest przestrzeganie diety białej

Osoby, które zdecydowały się na wybielanie zębów często popełniają jeden błąd, który niweczy efekty samego zabiegu. Schodząc z fotela dentystycznego myślą, że proces wybielania już się zakończył, a oni mogą wrócić do życia sprzed wizyty u stomatologa. Tymczasem okres kilku tygodni po jest równie istotny, co samo wybielanie. Aby utrzymać jego efekty, przez pewien czas należy stosować tzw. białą dietę.

Na czym polega biała dieta?

Biała dieta to nic innego jak sposób odżywiania eliminujący z jadłospisu wszelkie produkty, które potencjalnie mogą zabarwić świeżo wybielone szkliwo zębów. Nieistotne jest, czy produkty zawierają sztuczne czy naturalne barwniki – oba rodzaje są szkodliwe dla koloru uzębienia.

Celem białej diety jest zatrzymanie efektów wybielania i ochrona poddanych zabiegowi zębów przed absorpcją barwników przez jak najdłuższy czas. Nie chodzi jednak o to, że dieta po zabiegu ma ograniczać się jedynie do pojedynczych, pozbawionych barwników składników. Nic bardziej mylnego – ma być tak samo zróżnicowana. Chodzi jednak o to, że powinna składać się z jak największej ilości produktów jasnych, a najlepiej białych.

Jak długo stosować białą dietę?

Tuż po zabiegu wybielania zębów

Bezpośrednio przez 2 godz. po opuszczeniu gabinetu lub też zakończeniu procesu wybielania w domu można tylko pić niegazowaną wodę mineralną (bez cytryny). Jest to okres, w którym należy powstrzymać się od jedzenia i picia innych napojów. Nie wolno również w tym czasie żuć gumy i myć zębów, ponieważ proces wybielania wciąż trwa.

Dwa dni po wybielaniu

Przez pierwsze dwie doby po zabiegu szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i bardziej narażone na wchłonięcie się barwników pokarmowych. Dlatego też, aby osiągnąć zamierzony rezultat wybielania, należy w tym okresie wyeliminować pokarmy oraz napoje barwiące zęby i stosować białą dietę.

W pierwszym dniu po zabiegu należy dodatkowo unikać spożywania bardzo gorących lub bardzo zimnych pokarmów i napojów z uwagi na możliwość wystąpienia tymczasowej nadwrażliwości po-zabiegowej.

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej – przez 48 godzin od zabiegu należy używać tylko białej pasty do zębów i zrezygnować z płynów do dezynfekcji jamy ustnej.

Czego jeszcze nie wolno?

Przez co najmniej dwie doby po zabiegu nie wolno palić papierosów – nikotyna może w znacznym stopniu zabarwić świeżo wybielone zęby. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że uwalniające się w jamie ustnej wolne rodniki będące produktami utleniania w połączeniu ze szkodliwymi substancjami zawartymi w dymie papierosowym wzmagają działanie rakotwórcze papierosów. Szkodliwe dla koloru szkliwa są również papierosy elektroniczne.

Kobietom, które stosują szminki lub błyszczyki, zaleca się, aby powstrzymały się od korzystania z nich w ciągu 3 dni po wybielaniu.